کد خبر: 619/ ٠٨:٢٩ - سه شنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 619
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
ترین‌های مس در سال 1395
 
سال 1395 به پایان خود نزدیک می‌شود. این سال پر بود از اتفاقات ریز و درشت مسی. از رونق گرفتن دوباره بازار مس تا اجرای برخی از طرح‌ها در شرکت ملی صنایع مس ایران که دستاوردهای زیادی به‌دنبال داشت. برخی از «ترین‌های» امسال را می‌خوانید.

سال 1395 به پایان خود نزدیک می‌شود. این سال پر بود از اتفاقات ریز و درشت مسی. از رونق گرفتن دوباره بازار مس تا اجرای برخی از طرح‌ها در شرکت ملی صنایع مس ایران که دستاوردهای زیادی به‌دنبال داشت. برخی از «ترین‌های» امسال را می‌خوانید.

پررونق‌ترین

سال 1395 مصادف با چند اتفاق مهم شد؛ اولا اقتصاد چین به‌رغم سال‌های گذشته، رشد خود را بازیافت و ثانیا انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده امریکا برگزار و «دونالد ترامپ»، به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد. این دو رویداد اثرات قابل ملاحظه‌ای بر بازار فلزات داشت. اما این مس بود که عنوان پررونق‌ترین فلز سال را به خود اختصاص داد. این در حالی است که پیش‌بینی‌ها می‌گوید این بازار پررونق همچنان پابرجا خواهد ماند. تحلیل‌گران گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کنند در طول شش‌ماه اول سال 2017 میلادی، قیمت هر تن مس به 6200 دلار برسد. «آندره کول»، تحلیل‌گر اصلی فلزات پایه در بخش تحقیقاتی «متال بولتن» و دبیر «بیس متالز فورکاستر»، پیش‌تر در ژانویه جاری گفت نشانه‌های آشکاری و‌جود دارند که خبر از ورود سرمایه‌گذاران در زمینه فلزات و کالاهای معدنی می‌دهند. او گفت: «به نظر می‌رسد که مس می‌تواند در میان فلزاتی باشد که بهترین عملکرد را خواهند داشت. این فلز اغلب سال 2016 را با قیمت پایین طی کرد که علت آن، گمانه‌های مربوط به فروکشیدن تقاضای چین در اثر کندی رشد اقتصادی و رشد عرضه بود. از آن‌جا که هر دو گمانه‌زنی‌های یادشده کاملاً نقش خود را از دست داده‌اند، ممکن است هنوز تحرکات بیشتری از سوی سرمایه‌گذارانی صورت گیرد که نقش پایین‌تری را برای مس قائل بوده‌اند؛ تحرکاتی از طریق اختصاص وجوه بیشتر برای این فلز و بازسازی وضعیت بلندمدت خود برای به‌دست آوردن دوباره جایگاه‌شان در بازار.»

بابرنامه‌ترین

رسالت اصلی شرکت ملی صنایع مس ایران، تولید مس است. هرسال یک برنامه تولیدی برای این شرکت تعیین می‌شود که شرکت مس ملزم به محقق کردن آن است. آمارهای تولید این شرکت تا پایان بهمن‌ماه نشان از تحقق 98درصدی تولید مس محتوای کنسانتره دارد که شاخص اصلی و عمده در ارزیابی برنامه‌های تولیدی است. بر این اساس، تا پایان بهمن‌ماه سال 1395 تولید مس محتوای شرکت ملی صنایع مس ایران از مناطق مس سرچشمه، میدوک، سونگون و مزرعه در مجموع 259هزار و 379 تن بوده است که در مقابل برنامه تعریف‌شده 243هزار و 101 تنی، رشدی 6.7 درصدی داشته است. همچنین، شرکت مس با این میزان تولید تاکنون موفق به اجرای 98درصد از برنامه تولید 265هزار و 268 تنی سال جاری شده است. به‌علاوه، شرکت مس 986هزار و 234 تن نسبت به برنامه تعریف‌شده 962هزار تنی، کنسانتره مس تولید کرد که این میزان تولید هم بیانگر تحقق 94درصدی برنامه سال جاری به میزان یک میلیون و 50هزار تن است. تولید کنسانتره مولیبدن شرکت مس هم در این بازه زمانی، از رشد سه درصدی برخوردار شده و با تولید 6هزار و 485 تن مولیبدن نسبت به برنامه 6هزار و 284 تنی تولید، 94درصد از برنامه تولید سال 1395 شرکت مس به میزان 6هزار و 900 تن را محقق کرده است. همچنین، شرکت مس درمجموع 154 میلیون و 480 هزار تن از مناطق سرچشمه، میدوک، سونگون، ایجو و چاه‌فیروزه در طی این یازده ماه استخراج داشته که در مقایسه با برنامه تعریف‌شده 132 میلیون و 150هزار تنی، از رشد 16درصدی برخوردار بوده است؛ همچنین، شرکت مس با این میزان استخراج، هفت درصد جلوتر از برنامه استخراج 154 میلیون تنی سال جاری شرکت است. این شرکت به‌علاوه در تولید سنگ سولفور و اسید سولفوریک، جلوتر از برنامه است و برنامه تولید کاتد خود را نیز تا پایان سال محقق خواهد کرد.

بورسی‌ترین

شرکت ملی صنایع مس ایران چند سالی است که به بورس کالا پیوسته است. در اسفندماه سال جاری این شرکت توانست یک رکورد را در بورس کالا ثبت کند. چهاردهم  اسفندماه تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران با افزایش تقاضای فلز مس مواجه شد. از ابتدای هفته اول اسفندماه تمامی محصولات مس عرضه‌شده در بورس کالای ایران با تقاضای بالا از سوی خریداران و رقابت قیمت در این تالار معاملاتی روبه‌رو شدند. این در حالی است که پیش از آن، عرضه محصولات مسی در بورس کالا با معضل مازاد مواجه می‌شدند، اما در سه ماه گذشته روند معاملات تغییر مسیر داد. در آبان‌ماه نیز شرکت مس بیشترین سهم را در رشد شاخص بورس به ثبت رساند.

بازیافت‌کننده‌ترین

صنعت مس ازجمله صنایع آب‌بر است. با توجه به بحران خشکسالی که به شکلی جدی کشور را تهدید می‌کند، شرکت ملی صنایع مس ایران توانست در سالی جاری بیشترین بازیافت آب را انجام دهد. این مهم با اجرای پروژه‌های سد بند انحرافی، سد رسوب‌گیر و پروژه تیکنرهای خمیری اتفاق افتاد و شش میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شد. این میزان صرفه‌جویی از آن‌جا اهمیت پیدا می‌کند که در سال‌های اخیر پروژه‌های جدید تغلیظ شرکت مس نیز به بهره‌برداری رسیدند و درحالی‌که نیاز به افزایش منابع آبی بود اما پروژه‌های جدید از محل صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری آب تامین شدند. بنابراین، با وجود افزایش تولید کنسانتره در شرکت مس نه‌تنها آب مصرفی افزایش پیدا نکرده بلکه مقدار آب کاهش هم پیدا کرده است. هم‌اکنون بهره‌وری آب در بخش تغلیظ شرکت ملی صنایع مس ایران حدود 75درصد است.

کم‌بدهی‌ترین

شرکت ملی صنایع مس ایران در سال‌های ابتدایی دهه 90 شمسی بدهی ارزی و ریالی‌اش به بانک‌ها 1700 میلیارد تومان بود. این بدهی در سال 1394 با پرداخت 900 میلیارد تومان آن، به حدود 800 میلیارد تومان رسید و امسال مهندس «احمد مرادعلیزاده»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر خوشی داد و گفت که این بدهی کاملاْ پرداخت شده است. او در این زمینه گفت: «با حمایت مهندس نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونانش و نمایندگان مجلس، موفق به گذار از این شرایط سخت شدیم و توانستیم 1700 میلیارد تومان از بدهی‌‌های شرکت را که 700 میلیارد آن در دوره قبل اخذ شده بود و 1000 میلیارد آن در این دوره گرفته شده بود، پرداخت کنیم و تمام بدهی‌های شرکت به بانک‌ها را تسویه کنیم.» این در حالی است که پیش‌بینی‌ها این بود که تا نیمه سال 1395 بدهی‌ها به 500 میلیارد تومان برسد، اما با اقدامات انجام‌شده، مدیرعامل در دی‌ماه خبر از صفر شدن بدهی‌ها داد.

منبع:عصرمس

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شركت كاني مس سال 1397 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری مس پرس
انتشارات آرشیو ...

شرکت های مرتبط