کد خبر: 252/ ٠٨:٢٥ - دوشنبه ٩ مرداد ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 252
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمان در مراسم اختتامیه جشنواره شعری رضوی :
حمایت های مس منطقه کرمان از برنامه های فرهنگی وهنری استان قابل تحسین است
 
مراسم اختتامیه بیست و سومین جشنواره ملی شعر رضوی با معرفی افراد برتر در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی مس منطقه کرمان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این مراسم با اشاره به اهمیت اقدامات فرهنگی و هنری، گفت: استفاده از ظرفیت های فرهنگی هنری و ادبی در معرفی شخصیت بالای امام رضا(ع) کار ارزشمندی است.
 محمدرضا علیزاده" با تبریک ایام دهه کرامت، اظهار کرد: خدا را شاکریم که این توفیق را به ما داد تا با عنایت خاصه امام رضا(ع) توانستیم بیست و سومین جشنواره ملی شعر رضوی را برگزار کنیم.
وی افزود: علیرغم اینکه پازندهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در حال برگزاری است ما کرمانی ها بیست و سومین دوره جشنواره شعر رضوی را برگزار می کنیم که حکمت آن قدمت این جشنواره نسبت به بنیاد بین المللی امام رضا(ع) است که بنیان آن جشنواره نیز از این دیار برخواسته است.
وی ادامه داد: در اسفند سال گذشته فراخوان جشنواره ارسال شد و کمیته های تخصصی تشکیل گردید و بلافاصله پس از جشنواره بیست و دوم با تشکیل کمیته های تخصصی و علمی با حضور اساتید برای بیست و سومین جشنواره آماده شدیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان خاطرنشان کرد: در جشنواره امسال تمرکز خود را بر کیفیت بخشی به آثار و نوآوری آثار شعری گذاشتیم تا شاهد کیفیت بالای آثار باشیم.
علیزاده ادامه داد: ویژگی دیگر این جشنواره علاوه بر بخش رقابتی، بخش ویژه ای داشتیم که تولید آثاری که محتوا و مضمون آن مربوط به کرامت انسانی که با الهام از آموزه های رضوی، فرهنگ اهل بیت(ع) و قرآن شکل گرفت، بود.
وی بیان کرد: همچنین تلاش کردیم در حوزه شعر و ادب با استفاده از این ابزار مهم و ظرفیت بالایی که در جامعه فرهنگی ما وجود دارد در جهت ترویج فرهنگ رضوی گام برداریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اهمیت اقدامات فرهنگی و هنری، افزود: استفاده از ظرفیت های فرهنگی هنری و ادبی در معرفی شخصیت بالای امام رضا(ع) کار ارزشمندی است.
علیزاده همچنین با اشاره به ظرفیت های بالای ادبی شهرستان رفسنجان، خاطرنشان کرد: از مدیر مس منطقه کرمان به واسطه حمایت از رویدادهای فرهنگی و هنری در شهرستان تشکر می کنم که این حمایتها قابل تحسین است.
علیزاده در پایان پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) قرائت کرد.

پیشرفت کشور در گرو توجه به امور فرهنگی
در ابتدای این مراسم  فرماندار رفسنجان گفت : برای رسیدن به اقتصاد پویا و شعور سیاسی بالا، تفکر و مسئولیت پذیری در جامعه و استفاده از همه ظرفیتها برای پیشرفت کشور، باید بیشتر وقت خود را صرف امور فرهنگی کنیم.
حمید ملانوری اظهار کرد: افتخار می کنیم میزبان این جشنواره هستیم و امیدوارم مردم هنردوست و هنرپرور رفسنجان توانسته باشند با میزبانی خود، از فضای معنوی این جشنواره بهره مند شده باشند.
وی افزود: از عنایت ویژه امام رضا (ع) باید قدردانی کرد که عنایت اوست که این توفیق را به ما داده و از کسانی که پذیرفتند رفسنجان میزبان این جشنواره باشد، قدردانی می کنیم.
وی عنوان کرد: در فضای غبارآلود و بی اخلاقی و بداخلاقی هایی که شاهد هستیم برگزاری محافل فرهنگی و هنری و استفاده از ابزار هنر به عنوان ابزار ثمربخش در توسعه مسائل فرهنگی و اجتماعی و ایجاد نشاط اجتماعی کاری بسیار ضروری است.
نماینده عالی دولت در شهرستان رفسنجان با بیان اینکه جامعه فرهنگی و متولیان این بخش وظیفه سنگین و کار سختی را بر عهده دارند، تصریح کرد: امروز بیشترین نیاز جامعه به اجرای برنامه های فرهنگی و هنری است.
ملانوری افزود: برای توسعه کشور به انسانهای فعال، بانشاط و باانگیزه نیاز داریم و این میسر نمی شود مگر اینکه به حوزه فرهنگ و هنر بیشتر توجه کنیم.
فرماندار رفسنجان تأکید کرد: برای رسیدن به اقتصاد پویا و شعور سیاسی بالا، تفکر و مسئولیت پذیری در جامعه و استفاده از همه ظرفیتها برای پیشرفت کشور، باید بیشتر وقت خود را صرف امور فرهنگی کنیم.
ملانوری با اشاره به اینکه شناخت و استفاده از منابع خدادادی نیاز به انسانهای خلاق، متفکر و با نشاط دارد، تصریح کرد: این مهم جز با اجرای چنین برنامه هایی جامعه آمادگی لازم را برای ورود به این عرصه پیدا نمی کند.
وی در ادامه با بیان اینکه رفسنجان شهرستانی فرهنگی است، اظهار کرد: این شهرستان با تولید پسته دومین تولیدکننده کالای صادراتی کشور است و نزدیک به یک هزار شهید تقدیم اسلام کرده است.
فرماندار رفسنجان اضافه کرد: همه دستگاههای اجرایی باید بخشی از فعالیتهای خود را در حوزه فرهنگ و هنر قرار دهند.

شعر؛ یکی از ابزار فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی
 در ادامه مراسم نماینده مردم رفسنجان و انار گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی نیز یکی از بخش هایی که فرهنگ سازی خوبی انجام داد، اشعاری پرمحتوایی بود که شعرا، استادان و بزرگان در این زمینه سرودند و در این زمینه باید به شعر به عنوان ابزاری موثر برای فرهنگ سازی مقوله اقتصاد مقاومتی بهره برد.
احمد محمدی انارکی افزود: از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره بویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرستان، فرمانداری و مس منطقه کرمان تشکر می کنم و ما مفتخریم که در رفسنجان میزبان جشنواره هستیم.
وی بیان کرد: امیدواریم توانسته باشیم میزبانی خوبی را داشته باشیم و این میزبانی را به نحو احسن و در خور شان شعرا انجام داده باشیم.
وی بیان کرد: مقام معظم رهبری همواره در فرمایشات خود کیفیت، کمیت و غنای اشعار را مورد تاکید قرار داده اند و امروزه شاهدیم این جشنواره ها منتج به این نتیجه می شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: اثربخشی کیفی اشعار و تاثیرگذاری محتوای آثار و نوآوری ها از امتیازات جشنواره امسال بوده است که جای تقدیر و تشکر دارد.
انارکی محمدی عنوان کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی نیز یکی از بخش هایی که فرهنگ سازی خوبی انجام داد، اشعاری پرمحتوایی بود که شعرا، استادان و بزرگان در این زمینه سرودند و در این زمینه باید به شعر به عنوان ابزاری موثر برای فرهنگ سازی مقوله اقتصاد مقاومتی بهره برد.
وی خاطرنشان کرد: در بحث کار و اشتغال نیز محتوای این اشعار و انگیزه هایی که می دهد، بر فرهنگ سازی اشتغال نیز موثر است.
نماینده مردم رفسنجان و انار در ادامه مطرح کرد: با توجه به اینکه در رفسنجان خشکسالی های پی در پی به کشاورزی منطقه لطمه زده است، می توانیم جشنواره شعر مدیریت آب را داشته باشیم و با این فرهنگ سازی صرفه جویی در مصرف آب، منطقه را نجات دهیم.

محمدی انارکی همچنین گفت: با توجه به سبقه ای که در شعر و شعرای بزرگی که داریم امیدوارم شب نشینی و کرسی شعرهایی که در دوران گذشته داشتیم دوباره زنده شود که برگزاری این چنین جشنواره هایی در این زمینه موثر است.

راهیابی ۳۵ اثر به مرحله پایانی جشنواره
همچنین در این مراسم سید "علی میرافضلی" از اعضای هیئت داوران بیست و سومین جشنواره ملی شعر رضوی نیز بیانیه پایانی هیئت داوران جشنواره را قرائت کرد.
وی گفت: هیات داوران بیست و سومین جشنواره ملی شعر رضوی با ارج نهادن به همه شاعرانی که آثار خود را به این جشنواره فرستاده اند، رای نهایی خود را اعلام می دارد.
عضو هیئت داوران بیست و سومین جشنواره ملی شعر رضوی با بیان اینکه داوری آثار طی دو مرحله و با رعایت اصل ناشناس ماندن صاحبان آثار و معیارهای زیباشناختی صورت گرفت، افزود: از میان 2731 اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره 35 اثر به مرحله نهایی راه یافت.
وی ادامه داد: برخی از شاعران راه یافته به مرحله نهایی، در مراسم شعرخوانی بخش مسابقه حضور نیافتند و مطابق آئین نامه جشنواره، از دور رقابت خارج شدند.
میرافضلی همچنین پیشنهاد داد: دبیرخانه جشنواره شعر رضوی در طول سال و به طور مستمر مجموعه اشعار شاعران را بررسی کرده و با شناسایی شعرهای رضوی، زمینه قدردانی از پدیدآوردندگان این آثار را فراهم آورد.
گفتنی است،  در این مراسم از خانواده شهید حامد بافنده شهید مدافع حرم و فرزند شاعر مرحوم استاد احمد عزیزی تقدیر شد

شاعرانی که به تشخیص هیأت داوران شایسته دریافت لوح سپاس و هدیه نقدی شدند؛
علی حیدری زاده از رفسنجان
اعظم سوری از همدان
سعید غضنفری از خراسان رضوی
سیدروح الله فریدونی از خراسان جنوبی
حبیب قاسمی از دلیجان
آرزو طبیبی نیا از کرمان
علی مرادی زاده از سیرجان
سیدمهدی نژادهاشمی از سبزوار
مجتبی ابوالقاسمی از مشهد
محمدحسن اسفندیارپور از کرمان
الهه بیات مختاری از مشهد
افسانه سادات حسینی از نیشابور
میثم داودی از قم
فاطمه سلیمان پور از قم
سیدمصطفی صاحلی از بروجن
خدابخش صفادل از نیشابور
طاها ارجونی از گلستان
سیده نرگس میرفیضی از قم
برگزیدگان دریافت لوح سپاس، تندیس جشنواره و هدیه نقدی؛
بخش شعر اهل بیت (ع) شیما مظهری صفات از کرمان و محمدحسین ملکیان از اصفهان مشترکا سوم، سیدسلمان عولی از قم دوم، این بخش رتبه اول نداشت.
در بخش شعر سپید
زهرا حسینی از همدان شایسته تقدیر و مجتبی صفدری از گیلان و فاطمه بیرانوند از تهران مشترکا سوم شدند و این بخش نیز رتبه اول و دوم نداشت.
در بخش ویژه کرامت فائزه زرافشان از یزد شایسته تقدیر شد.
در بخش شعر رضوی ۸ نفر شایسته تقدیر شدند که عبارتند از؛
نجمه سادات هاشمی از قم، ندا نوروزی از تهران، امیرحسین نورالدینی از رفسنجان، اسد فرهمند از لرستان، علی سلیمیان از زرین شهر اصفهان، حسن زرنقی از آذربایجان شرقی، اکبر خدادادی از رفسنجان و ایرج انصاری فرد از هرمزگان
در این بخش مژده ملازاده از کرمان رتبه سوم را کسب کرد و این بخش رتبه اول و دوم نداشت.
داوران بیست و سومین جشنواره ملی شعر رضوی آقایان سیدعلی میرافضلی، علیرضا فولادی و قربان ولیئی بودند.

منبع : روابط عمومي مس منطقه كرمان

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شركت كاني مس سال 1397 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری مس پرس
انتشارات آرشیو ...

شرکت های مرتبط