کد خبر: 417/ ٠٩:٠٧ - شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 417
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
داخلي
توسعه اکتشافات جهانی مس
240 میلیون تن مس در ذخیره، طی 10 سال گذشته کشف شد
 
بررسی میزان ذخایر و منابع مس در جهان نشان می‌دهد که در حال حاضر، حدود 720 میلیون تن ذخیره مس قابل بهره‌برداری شناسایی شده است. علاوه بر این، حدود 2 میلیارد و 100 میلیون تن از منابع مس جهان نیز شناسایی شدند که بهره‌برداری از آن‌ها در شرایط کنونی، با صرفه اقتصادی همراه نیست. رشد اکتشافات مس طی 10 سال اخیر به‌گونه‌ای بود که از میزان استخراج مس نیز فراتر رفت.

گروه بین‌المللی مطالعات مس طی سیزدهمین کنفرانس مس آسیا که آخر ماه نوامبر در شهر شانگهای چین برگزار شد، آمار اکتشافات مس تا پایان سال 2016 را به‌طور مدون گزارش کرد. مجموع منابع شناسایی شده و کشف نشده مس تا سال 2016، برابر با 5 میلیارد و 600 میلیون تن مس محتوی است که از این میان 2 میلیارد و 100 میلیون تن تاکنون شناسایی شده است. میزان ذخایر قابل برداشت با صرفه اقتصادی، بر طبق این گزارش برابر با 720 میلیون تن است که مؤسسه ارزیابی زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا نیز این رقم را تأیید می‌کند. تولید جهانی مس معدنی طی سال 2016، برابر با 20 میلیون و 400 هزار تن مس محتوی بود که چین، حدود یک میلیون و 900 هزار تن آن را تشکیل می‌داد.

نمودار 1، توزیع ذخایر مس جهان را به‌تصویر می‌کشد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، بیشترین حجم ذخایر مس (منابعی از مس که برای استخراج صرف اقتصادی دارند) در آمریکای لاتین، به‌ویژه کشورهای شیلی و پرو، متمرکز شده است. به‌رغم افزایش تقاضای تولید مس از منابع معدنی (تولید اولیه مس) در سال‌های اخیر، رشد اکتشاف ذخایر مس با سرعت بیشتری همراه بوده است. به بیان ساده‌تر، در حال حاضر، ذخایر مس بیشتری نسبت به تقاضای جهانی این فلز در دسترس است، با این تفاوت که سبد پروژه‌های معدنی برای تأمین تقاضای روبه‌رشد جهانی خالی شده است. دلیل این امر، سقوط متوالی قیمت مس بود.

گفتنی است که حجم ذخایر مس قابل بهره‌برداری در سال 1930، کمتر از 100 میلیون تن مس محتوی بود، در حالی که با جهش در قیمت این فلز سرخ و همچنین بودجه‌های اکتشافی، مجموع ذخیره مس جهان در ابتدای هزاره سوم به بیش از 450 میلیون تن رسید. همان‌طور که بیان شد، آخرین رقم از ذخایر کشف شده و قابل بهره‌برداری در سال 2016، برابر با 720 میلیون تن مس محتوی است. در بازه زمانی از سال 2006 تا 2016، حدود 170 میلیون تن مس معدنی تولید شد که میزان رشد ذخایر مس در این مدت، برابر با 240 میلیون تن بود. به بیان دیگر، بیش از آنچه در بازه 10 ساله مذکور، مس از پوسته زمین استحصال شد، ذخیره قابل بهره‌برداری کشف شده است.

از سال 2006 تا 2016، در حالی 170 میلیون تن مس استخراج شد که طی مطالعات اکتشافی، حدود 240 میلیون تن به ذخایر شناسایی شده افزود.

بر اساس ارزیابی‌های زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا، علاوه بر 2 میلیارد و 100 میلیون تن مس محتوی منابع شناسایی شده، حدود 3 میلیارد و 500 میلیون تن مس در کل زمین وجود دارد که اگرچه هنوز کشف نشده‌اند، اما قادر به تأمین تقاضای جهانی مس به میزان حدود 150 سال آتی خواهند بود. علاوه بر این که آمریکای جنوبی محل تمرکز ذخایر شناسایی شده در جهان است، چنین برآورد می‌شود که غالب منابع کشف نشده مس نیز در این منطقه تجمع یافته باشد. علاوه بر آمریکای لاتین، چنین برآورد می‌شود که برخی مناطق قاره آسیا شامل چین نیز، دارای گنجینه‌های یافت نشده‌ای از مس باشد.

ارزیابی‌های زمین‌شناسی ایالات متحده در خصوص میزان اکتشافات مس و برآورد میزان مس موجود در جهان، تنها بر روی 2 نوع منبع اصلی مس در جهان، صورت گرفته است. نخست، ذخایر پورفیری مس و دوم، ذخایر رشته‌ای و رسوبی. از آن رو که مس، به‌دلیل دسترس‌پذیری زمین‌شناسی و نوآوری صنعتی، همچنان به‌عنوان المان کلیدی در توسعه پایدار اقتصاد و جوامع محسوب می‌شود؛ بسته به متغیرهای بازار، پارامترهای اقتصادی، فناوری، زیست‌محیطی، اجتماعی و سیاسی، تقاضای آن مشخص می‌شود. در حال حاضر، پیش‌بینی تحلیل‌گران از تقاضای آتی مس، رشد جهش‌گونه طی آینده بلندمدت است.

منبع:اخبار فلزات

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
سال 1397 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری مس پرس
انتشارات آرشیو ...

شرکت های مرتبط