کد خبر: 310/ ١٤:٢١ - شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 310
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
داخلي
2018؛ سال شکوفایی تقاضا و مشکلات جانب عرضه
 
اگرچه در سال 2017 تولید مس معدنی ، افت 2.7 درصدی داشت اما حجم تولید مس تصفیه شده افزایش یک درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که اجرای فعالیت‌های تعمیراتی و تعطیلی‌های موقت واحدهای ذوب متعددی در سراسر جهان، مانع از رشد بیشتر تولید مس تصفیه شده بود. گفتنی است تقاضای مس تصفیه شده در سال 2017 نیز همانند تولید، افزایش یک درصدی داشت که انتظار می‌رود این رقم در سال 2018، برابر با 2.3 درصد باشد.

  سال 2017، تولید مس معدنی با کاهش 2.7 درصدی همراه بود که علت آن وقفه‌های تولیدی طولانی‌مدت و قابل توجه در معادن بزرگ مس نظیر اسکوندیدا و گراسبرگ بود. علاوه بر افت تولید مس معدنی، تولید مس تصفیه شده نیز در سال گذشته با کاهش رشد همراه بود. اجرای فعالیت‌های تعمیراتی و تعطیلی موقت برخی واحدهای ذوب در سراسر جهان، علت اصلی افت سطح تولید مس تصفیه شده گزارش شده است. بلندمدت‌ترین تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده که به مدت 3ماه از آگوست تا نوامبر سال 2017 به طول انجامید در واحد استرالیایی بی.اچ.پی، واحد ذوب المپیک دم با ظرفیت 250 هزار تن بود. 

با این حال، تولید مس تصفیه شده سال 2017، با افزایش حدود یک درصدی (معادل 250 هزار تن) به 23 میلیون و 600 هزار تن رسید؛ این در حالی است که حجم تولید این فلز صنعتی، با رشد 2 درصدی در سال 2016 همراه بود. بیشترین میزان کاهش تولید به کشورهای شیلی، ایالات متحده، برزیل، ژاپن، استرالیا و زامبیا تعلق گرفت و در مقابل کشورهای چین، اتحادیه اروپا، ترکیه، هند و فیلیپین، تولید مس تصفیه شده خود را افزایش دادند. به طور کلی، میزان افزایش تولید جهانی مس تصفیه شده حدود یک درصد بود و این رقم بدون در نظر گرفتن افزایش تولید مس تصفیه شده در چین، برابر با 1.3- برآورد شده بود.

نمودار 1، میزان تولید مس تصفیه شده به تفکیک مناطق مختلف جهان را برای سال 2017 به تصویر می‌کشد. همچنین، پیش‌بینی تولید این مناطق برای سال 2018 نیز در این نمودار قابل مشاهده است. به طور کلی پیش‌بینی می‌شود که تولید مس تصفیه شده در سال 2018، رشد حدود 2.5 درصدی را تجربه کند و به سطح 24 میلیون و 200 هزار تن افزایش یابد. بازیابی افت تولیداتی که در سال 2017 اتفاق افتاده، تداوم توسعه ظرفیت تولید مس تصفیه شده در چین و راه‌اندازی مجدد ظرفیت‌هایی که به طور موقت متوقف شده بودند، از مهمترین عوامل رشد حجم تولید جهانی مس تصفیه شده در سال 2018 خواهد بود.

                                               

میزان تولید مس تصفیه شده از منابع اولیه (کنسانتره مس) در سال جاری با رشد 3.5 درصدی همراه خواهد بود و مجموع تولید واحدهای استخراج حلالی و الکترووینینگ و تولید از منابع ثانویه (قراضه و ضایعات مسی) افزایش یک درصدی خواهد داشت. در سال 2018، چین، همچنان مانند سال‌های گذشته، بیشترین سهم از رشد تولید مس تصفیه شده را در دست خواهد داشت.

میزان مصرف جهانی مس تصفیه شده در سال 2017، برابر با 23 میلیون 733 هزار تن برآورد شد که با رشد یک درصدی (معادل 242 هزار تن) نسبت به سال 2016 همراه بود. پیش‌بینی گروه بین‌المللی مطالعات مس حاکی از آن است که تقاضای این فلز صنعتی در سال 2018، طی رشد 2.3 درصدی (معادل 550 هزار تن) به 24 میلیون و 283 هزار تن خواهد رسید. چین در سال گذشته، نیمی از فلز سرخ جهان را به مصرف رساند و در سال 2018 نیز همچنان بزرگترین مصرف‌کننده در جهان خواهد بود.

منبع:اخبار فلزات

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
ستاد اقتصاد مقاومتي سال 1397 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری مس پرس
انتشارات آرشیو ...

شرکت های مرتبط