کد خبر: 552/ ١١:٣٢ - سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 552
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
داخلي
مدير عامل موسسه خيريه خيرين گمنام رفسنجان عنوان كرد :
شركت مس در اشتغالزايي و حمايت از نيازمندان نقش بسزايي را ايفا كرده است
 
در سالي که از سوي مقام معظم رهبري به نام «اقتصاد مقاومتي، توليد، اشتغال» نامگذاري کرده اند بد نيست به موسسه خيريه خيرين گمنام رفسنجان كه با حمايت شركت ملي صنايع مس ايران که در چنين روزهايي در بهمن سال 83 کار خود را شروع کرد و اکنون چهاردهمين سال تأسيس خود را پشت سر مي گذارد سري بزنيم.

موسسه اي که در زمينه اشتغالزايي که يکي از دغدغه هاي مسئولان است بسيار خوب عمل کرده و بيش از 120 نفر اشتغالزايي به طور مستقيم داشته و در واقع الگويي براي ساير موسسات خيريه گشته و چهار سال متوالي به عنوان خيريه برتر استان در زمينه اشتغالزايي معرفي شده است.

علي دره كردي مدير عامل موسسه خيريه خيرين گمنام رفسنجان  در گفتگو با خبرنگار روابط عمومي مس سرچشمه مي گويد: اين اتفاق مبارک، بهمن ماه سال 83 و در يکي از شب هاي قدر، رقم خورد. انگيزه اي که از مدتها قبل در من بوجود آمده بود و مصمم بودم هر چه زودتر آن را عملي کنم. با توجه به محل کارم که صندوق قرض الحسنه مس بود و از طرفي، ظرفيت بالاي همکاران سخاوتمند و بلند نظرم در شرکت مس، اين اميدواري را در من دو چندان مي کرد و اطمينان داشتم که کار، جواب مي دهد. جمع آوري کمک ماهيانه جهت رفع نيازهاي ضروري ايتام و نيازمندان، مد نظر بود که ابتدا، با کمک ماهيانه دو نفر شروع شد اما...

 

عضويت 1000 نفر از افراد شاغل در شرکت مس و شرکت هاي اقماري

دره كردي بيان كرد:  کار ابتدا با کمک ماهيانه دو نفر شروع شد اما استقبال خوب همکاران گشاده دست باعث شد که ما با توکل بر خدا و نيت صادقانه و عشق به خدمت ايتام، برگه هاي کمک ماهيانه را توسط افراد قابل اعتماد در تمام قسمت هاي مجتمع توزيع کنيم و الحمدلله طولي نکشيد که قريب به 1000 نفر از افراد شاغل در شرکت مس و شرکت هاي اقماري عضو خيريه شدند. خيريه اي که حالا به نظر مي رسيد بايد فعاليت هاي آن در يک بستر قانوني قرار گيرد.

وي مي افزايد: براي اين که فعاليت هاي مالي موسسه در بستري قانوني قرار گيرددر سال 86 موسسه با نام موسسه خيريه خيرين گمنام رفسنجان متبرک به نام حضرت فاطمه (س) و شماره 84 به طور رسمي به ثبت رسيد و در تمام اين مدت، بر رفع نيازهاي ضروري خانواده ها شامل تهيه جهيزيه، هزينه هاي درماني، سبد غذا و کالا و ... مبادرت مي ورزيد. حالا پس از سه سال کار و کسب تجربه، زمان آن بود، که ماهي دادن به مددجويان را کنار گذاشته و به آنها ماهيگيري ياد دهيم چرا که اين گونه مي توانستيم شأن و منزلت و کرامت انساني آنها را نيز حفظ کنيم. بنا بر اين رويکرد جديد خود را بر پايه اشتغالزايي استوار ساختيم.

مدير عامل موسسه خيريه خيرين گمنام رفسنجان تصريح مي کند: ظرفيت عظيم نيروي انساني مجتمع مس و نيازها و ملزومات آنان به ويژه در زمينه البسه پرسنل، جرقه اي شد تا بخش اشتغالزايي را به اين سمت و سو، سوق دهيم ، بويژه اين که مي ديديم مارک توليدي پوشاک شرکت مس، مارک توليدي هاي تهران و همدان و مشهد و ... بود. در هيأت مديره محترم در زمينه ايجاد اشتغال، بر يک موضوع واحد اتفاق نظر داشتيم و آن، راه اندازي کارگاه خياطي بود.

 

رتبه اول اشتغالزايي را در بين موسسات خيريه

وي  مي افزايد: همکاري و مساعدت جناب آقاي مهندس کرمي مدير عامل وقت شرکت سرمايه گذاري و اهداء چندين دستگاه چرخ خياطي بلااستفاده، به صورت اماني، مقدمات اين کار بزرگ را فراهم آورد و در سال 86 کار خياطي و دوخت لباس آشپزان شرکت مس، توسط دو نفر خياط شروع شد. 5، 6 سال بعد تعداد خياطان شاغل در موسسه به 15 نفر رسيد و در همان موقع يعني سال 91 موسسه، رتبه اول اشتغالزايي را در بين موسسات خيريه کسب کرد. اما اين همه راه نبود و چشم انداز ما، هيأت امناء و هيأت مديره محترم، چشم اندازي وسيع تر از اين بود. چشم اندازي که همراهي و همدلي و اعتماد مديران محترم شرکت مس، بعد از ده سال، به آن شکلي کاملا عيني و ملموس بخشيد.

خياطي در سالن هاي بلا استفاده پرورشگاه معين زاده

وي در ادامه افزود: چشم انداز مورد نظر ما ابتدا، گسترش فضاي فيزيکي کارگاه بود که توسط يکي از اعضاء خيريه به صورت رايگان در اختيار ما قرار داده شده بود. در بازديد فرماندار وقت، از کارگاه و درخواست ما مبني بر اختصاص مکاني وسيع تر براي کارگاه، سالنهاي بلااستفاده پرورشگاه معين زاده در اختيار ما قرار گرفت که در آن حدود 1000 متر فضاي کارگاهي ايجاد کرديم و تا سال 95 در آنجا به کار ادامه داديم. اما بعد از مدتي فعاليت و اعلام نياز مسوولان پرورشگاه به سالن ها، ما مجبور شديم به فکر تهيه مکان ديگري براي کارگاه موسسه باشيم. جاي ما شايد به دفعات عوض مي شد، اما اين چرخ هاي خياطي بودند که بي وقفه مي چرخيدند و چرخ هاي زندگي عده اي را مي چرخاندند. در جستجو براي يافتن مکان جديد، اين بار باز هم خيرين شهر بودند که به ياري ما آمدند.

 

اهداء مكان جديد كارگاه توسط خانواده خير نيکوکار مرحوم حاج اکبر نظري

افتخار ما در اين زمينه، همکاري با خانواده خير نيکوکار و محترم مرحوم حاج اکبر نظري بود که فضاي مورد نياز ما را در نقطه اي بسيار مناسب از شهر در اختيار ما قرار دادند و اين مي توانست براي ما گزينه بسيار خوبي باشد . بويژه اين که 60 تا 70 درصد افراد شاغل در موسسه از روستاها و با خط واحد خودشان را به محل کار مي رساندند و وجود يک کارگاه در مرکزيت شهر، زحمت تردد آنها را تا حدود زيادي کم مي کرد. پس از انجام رايزني هاي لازم، مقدمات کار با همکاري صميمانه خانواده محترم نظري، انجام و در حال حاضر 1600 متر فضاي کارگاهي در محل ايجاد شده است و بسيار خرسنديم و خداوند متعال را سپاسگزاريم که هم اکنون پس از ده سال از آغاز کار کارگاه خياطي، 85 نفر در اين محل به عنوان کارگاه مرکزي موسسه مشغول به کار هستند که از اين تعداد حدود 70 درصد سرپرست خانوار مي باشند و در حال حاضر به سطح متوسطي از زندگي رسيده اند.

دوخت بيش از 90 درصد لباس کار و 100 درصد لباس گرم مس منطقه کرمان

مدير موسسه خيريه خيرين گمنام مي افزايد: اکنون پس از ده سال کار با تلاش و پشتکار هيأت امناء و هيأت مديره محترم و همراهي و همدلي و اعتماد مديران محترم شرکت مس، بيش از 90 درصد لباس کار و 100 درصد لباس گرم مس منطقه کرمان توسط اين کارگاه تهيه و تحويل مي شود و قابل توجه اين که امسال ما به رکورد چشمگيري در اين زمينه دست يافتيم و موفق شديم در دي ماه بيش از 7 هزار تکه لباس در اين موسسه توليد کنيم و مجموعاً در سال جاري بيش از 52000 لباس دوخته شده است

  وي مي افزايد: همچنين در حال حاضر، علاوه بر البسه شرکت مس، دوخت البسه 65 شرکت صنعتي کوچک و بزرگ  را نيز بر عهده داريم. ضمن اين که دوخت لباس هاس سازمان عتبات عاليات را نيز براي خودمان افتخار مي دانيم.

خريد خط توليد لباس کار صنعتي و تمام اتوماتيک با هزينه اي بالغ بر 4 ميليارد ريال

دره کردي مي افزايد: همچنين در راستاي افزايش راندمان کار و بهره وري در موسسه، مرداد امسال، با خريد خط توليد لباس کار صنعتي و تمام اتوماتيک با هزينه اي بالغ بر 4 ميليارد ريال، و تجهيز آن با نظارت « فرانس مارتيزن» مدير اجرايي پروژه هاي بزرگ صنعتي  از جمله هاکوپيان و گراد، کارگاه خياطي خيريه خيرين گمنام به عنوان اولين و بزرگترين کارگاه توليد لباس کار صنعتي جنوبشرق کشور کار خود را ادامه داد که قادر است ماهيانه بيش از 7000 لباس را توليد کند. وي تأکيد مي کند: قريب به 50 درصد تجهيزات خريداري شده، اهدايي خيرين و همکارانمان در مجتمع مس است و ريالي از کمک هاي دولتي اخذ نشده است.

وي مي افزايد: خط توليد جديد، ما را قادر به پذيرفتن سفارشات مختلف بويژه در زمينه گلدوزي در طرح ها و ابعاد مختلف از کليه شرکت ها، موسسات، مدارس و اشخاص مي نمايد. در حالي که اين کار پيش از اين در شهرستان رفسنجان قابل انجام نبود.

چهار سال متوالي رتبه اول استان

وي ابراز مي دارد: البته علاوه بر کارگاه مرکزي، ما سه کارگاه خياطي در کشکوييه، صفائيه نوق و مرکز بهداشت شماره يک شهري 8 هم راه اندازي کرده ايم که اگر چه مستقل از ما فعاليت مي کنند. اما مجموعاً در اين 4 کارگاه، نزديک به 120 نفر مشغول به کار هستند. ضمن آن که علاوه بر کارگاه خياطي، آموزش هاي رايگان برخي مشاغل خانگي  از جمله کار روي سفال و چرم دوزي و آموزش بيش از 220 نفر در زمينه دوخت کيف در محل خانه اهدايي به موسسه در بلوار امام حسن مجتبي (ع) اقدام کرديم که خوشبختانه با حمايت مديران محترم شرکت مس از جمله همكاران مس سرچشمه در حمايت از توليدات هنرجويان مواجه گرديد.

وي مي افزايد: باعث افتخار است که اين موسسه پرچمدار اشتغالزايي و کارآفريني در استان کرمان بوده و موفق شده 4 سال متوالي رتبه اول موسسات خيريه استان را در اين زمينه کسب و به وزارت کشور معرفي شود.

ساخت 150 واحد مسکوني براي افراد بي سر پناه

از ديگر فعاليت هاي شاخص موسسه خيريه خيرين گمنام که آقاي دره کردي به آن اشاره مي کند، نظارت بر  ساخت 150 واحد مسکوني براي افراد بي سر پناه است. وي خاطر نشان مي کند: اين امر مهم با مشارکت شرکت ملي صنايع مس، کميته امداد و نظارت موسسه خيريه خيرين گمنام انجام گرديده و يک نقطه عطف در کارنامه موسسه است که براي کساني که تاکنون سقف بالاي سرشان آسمان بود، سرپناه بسازد. وي همچنين از تحت پوشش بردن 720 فرزند يتيم تحت عنوان « فرزند معنوي» توسط موسسه خبر داده و مي گويد: ماهانه نزديک به 11 ميليون تومان به حساب آتيه اين فرزندان واريز مي شود تا در آينده سرمايه اي براي آنها باشد.

کساني که تمايل به همکاري با موسسه دارند از چه طريق مي توانند اقدام کنند؟

دره کردي در پاسخ به اين سوال با اشاره به اين که در حال حاضر 4000 نفر از همکاران مس، بخشي از حقوق خود را صرف کمک به اين خيريه مي کنند مي گويد: شايد کمتر کسي باور مي کرد که با اين مبالغ ظاهراً ناچيز، امروز ما موفق به اشتغالزايي مستقيم براي 120 نفر و غير مستقيم براي تعداد زياد ديگري از افراد شويم. وي مي افزايد: بنده در همين جا از کليه افراد و خيرين محترمي که تمايل به همکاري با اين موسسه دارند درخواست مي کنم به دفتر خيريه واقع در خيابان امير کبير غربي، کوچه شماره 24 ( بيمه سلامت سابق) و يا محل کارگاه واقع در خيابان امير کبير، کوچه 26 مراجعه يا با شماره تلفن 97-34264496 تماس حاصل نمايند.

وي مي افزايد: شماره حساب سيبا ملي 0102942231000 و شماره کارت 6037991856452754 و حساب جاري 3517425 صندوق مس   نيز جهت واريز کمک هاي نقدي مردم عزيز و مشارکت آنان در اين امر خداپسندانه اختصاص ياقته است.

شفافيت:

وي با اشاره به اين که کليه حسابهاي موسسه از شفافيت لازم برخوردار مي باشد تصريح مي کند: حسابهاي مالي موسسه تا سال 95 توسط شرکت رهيافت حساب تهران مورد حسابرسي  و تأييد قرار گرفته است.

 سخن آخر:

مدير عامل موسسه خيريه خيرين گمنام در پايان اظهار مي دارد: جا دارد از تک تک همکاران بزرگوار که بخشي از حقوق خود را به موسسه اختصاص داده اند و همچنين از مديران محترم وقت شرکت مس و مديران کنوني، مسوولان محترم وقت شهرستان و مسوولان حال حاضر و به طور ويژه از ورثه خير نيک انديش، مرحوم حاج اکبر نظري و همچنين اعضاء محترم هيأت امناء و هيأت مديره موسسه که از هيچ تلاش و کوششي جهت پيشبرد اهداف موسسه فروگذار نکرده اند صميمانه تقدير و تشکر نمايم. همچنين مراتب قدرداني خود را از کمک و مساعدت خيرين بزرگواري که ياريگر ما در انجام خدماتمان بوده اند و به طور خاص از 120 همکار محترمي که دستان پر توان آنها گرداننده چرخ هاي خياطي چهار کارگاه ما مي باشد ابراز مي دارم. قطعاً آن چه انجام گرديده با هدف رضايت خداوند و گره گشايي از افراد نيازمند آبرودار بوده است که توانايي انجام کار داشته اما بستري براي کار و فعاليت انها آماده نبوده است که الحمدالله اين مهم انجام و عوائد حاصل از کار به 3500 خانوار تحت پوشش بر مي گردد.

منبع:روابط عمومي مس منطقه كرمان

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
ستاد اقتصاد مقاومتي سال 1397 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری مس پرس
انتشارات آرشیو ...

شرکت های مرتبط