کد خبر: 99/ ٠٦:٤١ - يکشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 99
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار, داخلي
گروه مطالعات بین‌الملل مس پیش‌بینی کرد
رشد 2 درصدی تولید معدنی مس تا پایان 2018
 
محاسبات ICSG نشان می‌دهد که تولید معدنی مس در سال جاری شاهد رشد 2 درصدی و برای سال 2019، رشد 1/2درصدی را رقم خواهد زد.

گروه مطالعات بین‌الملل مس (ICSG) در نشستی که در لیسبون پرتغال طی روزهای اول و دوم اکتبر با مشاوران صنعت و نمایندگان کشورهای مهم تولیدکننده و کشورهای مصرف‌کننده مس به‌منظور بررسی عوامل مهم تأثیرگذار بر بازار جهانی این محصول برگزار شده بود، به بیان دیدگاه خود در مورد تعادل بازار جهانی مس تصفیه‌شده پرداخت.

گروه مطالعات بین‌الملل مس به‌منظور بهبود تعادل بازار جهانی از محاسبات تقاضای مشهود برای چین استفاده کرد. تقاضای مشهود مس در کشور چین تنها بر اساس داده‌های گزارش شده است و تغییرات ذخایر گزارش نشده این کشور در نظر گرفته نمی‌شود که البته این مسئله ممکن است در دوره‌های افزایش و یا کاهش ذخایر، بسیار تأثیرگذار باشد و تعادل جهانی عرضه و تقاضا را تغییر دهد.
محاسبات ICSG نشان می‌دهد که تولید معدنی مس در سال جاری شاهد رشد 2 درصدی و برای سال 2019، رشد 1/2 درصدی را رقم خواهد زد. این در حالی است که در سال گذشته، تولید معدنی به‌دلیل وقفه‌های تولید تا 1/5درصد کاهش یافت. با این وجود در سال جاری، با بازیابی دوباره روند تولید به شرایط نرمال در شیلی و اندونزی، در کنار راه‌اندازی مجدد ظرفیت‌هایی در زامبیا و کنگو که موقتاً تعطیل شده بودند، انتظار افزایش تولید 2 درصدی می‌رود. هرچند در سال جاری وقفه تولید چندان قابل‌توجهی روی نداد و تقریباً تمامی مذاکرات کارگری به نتیجه رسید، ولی افت تولید از برخی معادن کانادا و مشکلات عملیاتی تولید در کشورهای چین، پرو و ایالات‌متحده تأثیری منفی بر رشد تولید معدنی مس می‌گذارند. همچنین انتظار می‌رود که تولید از برخی پروژه‌های معدنی که بین سال‌های 2015 تا 2016 آغاز به کار کردند، کمتر از مقدار مورد انتظار پیشین باشد. بدین ترتیب، موسسه ICSG مقدار رشد تولید معدنی مس در سال جاری که در گزارش آوریل 2/9درصد پیش‌بینی کرده بود را تا 0/2 درصد کاهش داد. همچنین این موسسه انتظار دارد که تولید مس معدنی در سال 2019، تحت تأثیر کاهش شدید تولید در اندونزی، تنها حدود 1/2درصد رشد کند.
این موسسه در مورد بازار مس تصفیه‌شده، رشد 2/7درصدی را برای سال‌های 2018 و 2019 تخمین زده است. این در حالی است که این موسسه تولید مس تصفیه‌شده برای سال جاری را در گزارش آوریل خود حدود 4 درصد پیش‌بینی کرده بود، ولی توقفات تولید در برخی از واحدهای ذوب، خصوصاً در کشورهای استرالیا، هند و فیلیپین، در کنار تولید کمتر از میزان مورد انتظار در برخی واحدهای ذوب در کشورهای کانادا، شیلی و ایالات‌متحده، منجر به کاهش پیش‌بینی رشد تولید مس تصفیه‌شده شد. شتاب تولید مس تصفیه‌شده در سال 2019، ناشی از محدودیت دسترسی به کنسانتره کند شده و انتظار می‌رود که میزان رشد در این سال به 2/7درصد محدود شود. موسسه ICSG انتظار دارد که در سال‌های 2018 و 2019، چین و پس از آن کنگو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس تصفیه شده باشند.
گروه مطالعات بین‌الملل مس انتظار دارد که مصرف ظاهری مس تصفیه‌شده در سال جاری 1/2درصد و در سال 2019 بالغ بر 2/6درصد افزایش یابد. با توجه به اینکه مس فلزی ضروری برای رشد اقتصادی کشورها، خصوصاً جوامع مدرن است، انتظار می‌رود که تقاضای مس به رشد پایدار خود ادامه دهد. در این بین، توسعه زیرساخت‌ها در کشورهایی نظیر چین و هند و همچنین سوق جهان به سمت استفاده از انرژی‌های پاک، از محرک‌های رشد تقاضای مس خواهد بود. درحالی‌که موسسه ICSG پیش‌بینی خود از رشد مصرف ظاهری مس تصفیه‌شده برای سال جاری را نسبت به گزارش آوریل، مقداری اندک کاهش داد، ولی پیش‌بینی رشد مصرف در سال 2019 بدون تغییر باقی ماند. این موسسه رشد تقاضای مس تصفیه‌شده برای چین را در سال جاری 3/2درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته پیش‌بینی کرده است که انتظار دارد این میزان در سال 2019 مقداری اندک کاهش یابد. همچنین برای جهان غیر از چین نیز میزان رشد مصرف ظاهری مس تصفیه‌شده در سال جاری، یک درصد و برای سال 2019 را حدود 2/5درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته پیش‌بینی کرده است.
با در نظر داشتن پیش‌بینی‌های عرضه و تقاضای مس تصفیه‌شده، گروه مطالعات بین‌الملل مس کسری عرضه 90 و 65 هزار تنی را به ترتیب برای سال‌های 2018 و 2019 پیش‌بینی کرده است.
جدول زیر پیش‌بینی اصلاح‌شده ICSG برای تولید معدنی و تصفیه‌شده مس در سال 2019 و هم‌چنین مصرف را به تفکیک کشورهای مختلف نشان داده است.

منبع:مس پرس

 
انتهای پیام / *
 
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
ستاد اقتصاد مقاومتي سال 1398 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری مس پرس
انتشارات آرشیو ...

شرکت های مرتبط